„Byłem na Paradzie, bo zależy mi na Warszawie otwartej, tolerancyjnej i uśmiechniętej.” – prezydent Trzaskowski

Nie każdy musi chodzić na Paradę Równości, ale każdy powinien szanować prawa mniejszości. Nie każdy musi chodzić do kościoła co niedzielę, ale każdy powinien szanować tradycję i uczucia innych. Obiecałem, że będę walczył o to, żeby Warszawa była dla wszystkich. Obiecałem, że będę stał przy wszystkich wykluczonych i spychanych na margines: niepełnosprawnych, bezdomnych, gejach, lesbijkach, seniorach czy myślących inaczej. I słowa dotrzymuję.

Pytano mnie, czy gdy odbędzie się marsz w obronie polskiej rodziny, to czy na niego także pójdę. Tak, jeżeli tylko uznam, że polska rodzina jest zagrożona. Dziś otoczona jest ochroną konstytucyjną, szacunkiem i miłością i na pewno nie potrzeba jej ochrony prawicowych hipokrytów, którzy jedno mówią, a drugie robią.

Byłem na Paradzie, bo zależy mi na Warszawie otwartej, tolerancyjnej i uśmiechniętej. I taką Warszawę dziś widziałem. I choćby telewizja PiS dwoiła się i troiła szukając ujęć, które kogoś mogą bulwersować, każdy kto był na Paradzie, potwierdzi, że była ona manifestacją wolności, tolerancji i uśmiechu.

Parady odbywają się we wszystkich stolicach europejskich. W większości – od Madrytu, przez Amsterdam, Berlin, Paryż, Londyn, Pragę, czy Lublanę – mają wsparcie władz miasta i urzędujących burmistrzów.

Polska niestety nie jest dziś wzorem tolerancji i równości – przed nami sporo pracy! Wielu z nas, którzy myślą inaczej, mają inny kolor skóry, wyznają inną religię, mają inną orientację seksualną, nie czuje się bezpiecznie. I dlatego na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność, aby poprzez edukację, rozmowę i odważną postawę osobistą rozmawiać o tolerancji. Niech każdy jednak uderzy się we własną pierś!

Dziękuję tłumom uśmiechniętych Polek i Polaków za udział w Paradzie. Dziękuję organizatorom i dziesiątkom organizacji pozarządowych za przygotowanie wydarzenia. Dziękuję wiceburmistrzowi Amsterdamu Rutger Groot Wassink za odwiedzenie naszego miasta.

I wreszcie dziękuję ambasadorom 53 krajów, a szczególnie ambasodorowi Wielkiej Brytanii Jonathanowi Knottowi, za wsparcie Parady oraz naszych działań na rzecz równouprawnienia. – oficjalna strona FB Rafała Trzaskowskiego

Leave a Reply

Your email address will not be published.