Czy TVP odpowiada za zamach w Gdańsku? Promowanie przemocy w rządowej telewizji

Rząd PiS przeznaczył dodatkowe 1,26 miliarda złotych na dofinansowanie TVP. Po prowokacji dziennikarza TVP i ustawce z Magdaleną Ogórek zasadne staje się pytanie – czy podatnicy finansują promowanie przemocy i kampanie nienawiści do opozycji?

Zaraz po zamachu na Adamowicza pod siedzibą TVP info odbył się protest przeciwko promowaniu przemocy i nienawiści w państwowej telewizji. Przemawiały osoby związane z opozycją, które były kłamliwie pokazywane w prawicowych mediach i doświadczyły w związku z tym przemocy.

Pierwsza przemawiała Magda z KOD, nazywana popularnie „Ruda”. Została uderzona w twarz przez PiSowską urzędniczkę, a prawicowe media chwaliły przemoc – Marcin Rola kłamał o rzekomej agresji opozycji i gratulował osobie, która dopuściła się przemocy.:


Magda była pokazywana w „Plastusiach”, finansowanym z pieniędzy podatników programie TVP, w którym osoby nieprzychylne władzy były wyśmiewane, przedstawiane w obrzydzający sposób, dehumanizowane. Media realizujące misję publiczną zamiast potępić przemoc jeszcze piętnowały ofiarę. Co ważne, w tym samym programie jako nieludzka, plastelinowa, godna pogardy postać był pokazany także Paweł Adamowicz i Jurek Owsiak.

Kolejnym przemawiającym był Maciej Bajkowski z ORD, którego w miasteczku namiotowym odwiedził etatowy trol PiS Dariusz Matecki. Zdarzenie było niewinne, zwolennik PiS pokazał swoim odbiorcom jak wygląda główny namiot miasteczka pod Sejmem, pokazał twarz Macieja. Nie wiadomo czy te właśnie informacje zainspirowały do ataku, do którego doszło następnie na Macieja Bajkowskiego – w godzinach nocnych, kiedy był sam w namiocie został zaatakowany, napastnik wybił mu wszystkie zęby i okradł na niemałą sumę.

Bezpośrednio związane z TVP było trzecie wystąpienie – Maks Wudecki z Racjonalnej Polski opowiedział jak obecny dziennikarz TVP uderzył go w twarz podczas demonstracji w obronie sądów. Mikołaj Janusz pseud. Jaok, w momencie zdarzenia był jeszcze oficjalnie youtuberem czy patostreamerem, jak określa się popularne w internecie postaci pokazujące patologiczne treści w programach na żywo.

Podczas demonstracji próbował sprowokować Maksa obrażając go, kiedy to się nie udało zorganizował głosowanie wśród widzów „czy z*jebać Maksowi” (cytat dosłowny) i następnie uderzył go w twarz. W internecie zamieścił nagranie, w którym pokazał reakcje pokrzywdzonego bez pokazania przyczyny. Internauci jednak odzyskali fragment z użyciem przemocy, możecie go zobaczyć tu:

Kiedy Jaok dopuścił się przemocy przeciwko opozycjoniście jego materiały były już pokazywane w Wiadomościach TVP, ale nie wiadomo czy łączyła go umowa z państwową telewizją. Dziennikarzem TVP został oficjalnie na miesiąc przed zamachem na Adamowicza.

To on stał za ustawką związaną z Magdaleną Ogórek, na którą nabrały się liberalne media jak TVN czy wyborcza, a nawet część opozycji. Jaok prowokował opozycjonistów prawie identycznie jak Maksa, uderzył jednego z nich i choć na nagraniu wygląda to komicznie z uwagi na jego przebranie to sprawa jest jednak poważna. TVP jest przecież finansowane z podatków, a prowokacja przerodziła się w ogromnej skali akcję dezinformacyjną.

Podczas protestu przeciw propagandzie TVP przemawiali także m.in. prof. Hartman, posłanka Scheuring Wielgus, Krzysztof Pieczyński i Paweł Kasprzak – nagranie z całego protestu możecie zobaczyć pod tekstem. Demonstracje zorganizowali wspólnie Racjonalna Polska, Kultura Niepodległa, Obywatele RP, KOD, Obywatel P i stowarzyszenie Dom Otwarty.

Czy postawy i wartości promowane przez TVP, dehumanizacja opozycji, obrażanie WOŚP i Adamowicza mogły wpłynąć na tragedię w Gdańsku? Zachęcamy do obejrzenia materiału i samodzielnej odpowiedzi na to pytanie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.