Co za piękne wyróżnienie!
Jeszcze dwa lata temu nie miałem zielonego pojęcia, że słowo „reumatyzm” to nie tylko cierpiący dorośli, których cierpienie jest nie tylko słyszalne, ale także bardzo widoczne, ale to to także dzieci.
Otóż schorzenia reumatologiczne u dzieci to często choroby genetyczne, z którymi dzieci się rodzą i tylko szybka diagnoza pozwala ratować ich zdrowie. Szybka diagnoza, która jest możliwa przy użyciu do badania małego dziecka najwyższej klasy ultrasonografów.
Najczęściej choroba zaczyna się bardzo, bardzo niewinnie. Dziecko ma spuchnięte kolano, odczuwa bóle, które w takich przypadkach niestety bardzo często są kwalifikowane jako stłuczenia, razy przy których nie było rodziców, albo typowe bóle dziecka, które rośnie. Otóż nie. Okazuje się, że przy dokładnym zbadaniu mamy do czynienia z bardzo groźnym schorzeniem.
Zaangażowanie WOŚP we wsparcie dla reumatologii dziecięcej zaczęło się od kontaktu ze Szpitalem im. Świętego Ludwika w Krakowie. Pracujący tam prof. Zbigniew Żuber zwrócił się do nas o pomoc w zakupie specjalistycznego ultrasonografu. Kiedy zorientowaliśmy się w problemach całej działki medycznej reprezentowanej przez profesora z Krakowa, zdecydowaliśmy o następnym kroku, którym był zakup 14 podobnych USG do ośrodków w całej Polsce. Dzięki temu można powstała bardzo skuteczna sieć placówek, które są w stanie przebadać dziecko i postawić prawidłową, a w wielu przypadkach niezwykle ważną dla życia dziecka diagnozę.
Reumatolodzy dziecięcy to ludzie niezwykle oddani swojej pracy, zorganizowani, zdyscyplinowani, wiedzący jak najlepiej wykorzystać dar Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Krakowie zorganizowali specjalistyczne sympozjum naukowe, w czasie którego odebraliśmy trzy przepiękne medale i dyplomy. Dyplomy po łacinie, ponieważ są one Socium Honoris Causa Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. W tym dyplomie Dzidzia to Lidia, ja to Georgium, a najpiękniej brzmi nazwa naszej Fundacji – Capellae Caritatis Festi Nativitatis Domini Magnae.
Tego samego dnia w Krakowie mieliśmy ogromną przyjemność odwiedzić pierwsze w Polsce sześcioraczki i ich rodziców, oraz ukłonić się bardzo mocno lekarzom i personelowi medycznemu na oddziale intensywnej terapii noworodka w Szpitalu Uniwersyteckim oraz podziękować za profesjonalną pomoc w czasie tego niezwykłego wydarzenia. Tym bardziej, że dzieci przebywają na oddziale im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Rodzice z niezwykłą energią w sobie byli pełni życzliwości także do naszej Fundacji, co niezmiernie nas podniosło na duchu. Jesteśmy dumni, kiedy patrzymy w jaki sposób gramy z Orkiestrą i w jaki sposób pracuje orkiestrowy sprzęt. – JurekOwsiak/ profil facebook

Leave a Reply