Owsiak przyznał ile zarabia i skomentował konferencje NBP: ”Nikt się nie dowiedział, jakie są wynagrodzenia w tak ważnej instytucji…”

Zarobki

„Byłem dzisiaj świadkiem konferencji prasowej Narodowego Banku Polskiego dotyczącej zarobków związanych z pracą w tej instytucji. Żeby było jasne – osobiście uważam, że ludzie, którzy znają się na swojej robocie, wykonują ją bezbłędnie, którzy są w nią zaangażowani, o których mówimy z podziwem pochylając się nad ich umiejętnościami i ogromną często odpowiedzialnością, powinni bardzo dobrze zarabiać. Powinni za swoją pracę otrzymywać wynagrodzenie, które pozwoli im na tej pracy się skupić i poświęcić jej wszystkie swoje siły. I czy jest się hutnikiem, górnikiem, lekarzem, prezydentem, żołnierzem, pielęgniarką czy nauczycielem, a także jeśli jest się bankowcem i to takim z najwyższej półki – mądrym, zdolnym, który umiejętnie potrafi rządzić naszymi, publicznymi pieniędzmi, to pensja powinna być solidna, a nawet, jeśli warunki pozwalają, po trzykroć solidna.

Z tej konferencji niestety ani ja, ani nikt się nie do końca dowiedział, jakie są wynagrodzenia w tak ważnej instytucji. A przecież to proste. Kiedy za czasów PRL-u funkcjonował tzw. „pasek”, to na pasku było wydrukowane z jaką pensją wracamy do domu. Był to fizycznie wydrukowany pasek papieru. Dzisiaj taki pasek po porostu wyskoczy nam na ekranie komputera. I tak szanowni Państwo, dla przykładu – bo wiem, że to co i raz pobudza ludzką wyobraźnie. Ja, Jurek Owsiak, od 6 lat pracuję w firmie Złoty Melon, która jest jednoosobową spółką należącą tylko i wyłącznie do Fundacji WOŚP i która ma na celu pozyskiwanie pieniędzy dla Fundacji poprzez prowadzenie wszelkich działań gospodarczych z nią związanych. Jestem prezesem zarządu tej spółki i moje wynagrodzenie „na rękę” wynosi ok. 10 tys. złotych. Jego wielkość nie zmieniła się w ostatnich latach znacząco, bo ostatnia moja podwyżka miała miejsce w październiku 2017 roku i wynosiła 1000 zł.

Jako prezes zarządu Fundacji WOŚP, w swojej 27-letniej pracy w tym charakterze, ani ja, ani nikt z zarządu (4 osoby razem ze mną) nigdy nie otrzymał nawet złotówki z tytułu pełnienia tej funkcji. Wynagrodzenie zarządu jest zwyczajowo praktykowane w innych fundacjach i nie jest niczym nagannym, ale my od początku z tego zrezygnowaliśmy i nie przewidujemy, aby za tzw. posiedzenia, decyzje i za ponoszenie odpowiedzialności pobierać jakiekolwiek wynagrodzenie. Tę pracę czynimy w pełni zaangażowania i całkowicie społecznie.

Tym samym po raz kolejny informuję, że ja, Jurek Owsiak, nie pobieram żadnego wynagrodzenia z Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Będąc szefem firmy Złoty Melon na swoją pensję muszę sam zarobić, czyli wygenerować te pieniądze z działania i zysku firmy. Działa ona dobrze i w ciągu ostatnich 7 lat łącznie przekazała swojemu właścicielowi, a więc Fundacji WOŚP na realizację jej celów statutowych, łącznie 4,7 mln zł w formie dywidend ze swojego zysku. Tylko w 2017 roku dywidenda na rzecz Fundacji wynosiła 718 tys. złotych. Głównym źródłem dochodu Spółki Złoty Melon jest sklep SiemaShop, który oferuje mnóstwo gadżetów z logotypem Orkiestry.

Czy taka pensja jest wystarczająca? Nigdy nie narzekałem, nigdy nie był to dla mnie temat „być albo nie być”. Od razu zaznaczam, że praca w Złotym Melonie nie jest moim jedynym źródłem utrzymania. Będąc także dziennikarzem radiowym, a także będąc wykładowcą w agencji Power Speech i otrzymując wynagrodzenie za wykłady, jestem szczęśliwy, że dzięki własnej pracy mogę osiągać dochody na swoje utrzymanie. Zaznaczam, że moje wynagrodzenie w Złotym Melonie jest także pewną wytyczną dla wynagrodzeń osób pracujących w Fundacji WOŚP. Mówiąc krótko, jest to ten najwyższy pułap dotyczący osób, których praca jest najbardziej w Fundacji ceniona, jak chociażby osób pracujących w dziale medycznym czy dziale księgowości.

Jak sami widzicie można o tym mówić prosto, bez żadnych kombinacji. Jakby ktoś chciał dowiedzieć się więcej, to odsyłam do swojego Urzędu Skarbowego – rozliczam się w US w Warszawie, przy ulicy Wynalazek 3. Pytajcie, pukajcie, ale powiedzą Wam to, co ja.” – Pisze Jurek Owsiak na Facebooku

a

Leave a Reply

Your email address will not be published.